KM 2018

kmvinnare18

Klubbmästare 2018

Sören Svärd med  Sort Guld Princess of Pigalle 

 

ukl

UNGHUNDSKLASS

1:a Veronica Johansson med Quite Runners Dixie, 2:a Annica Wehinger Redlund med Ryegate´s You Had Me At Hello,

3:a Ewa Haag med Decorous Twinkling Twister

 

nkl

NYBÖRJARKLASS

 1:a Roger Hedström med Dallaz, 2:a Sonja Salomonsson med Håll Fast Ävan Zarina,

3:a Onerva Orsimo med Decorous Shining Shelby

 

ökl

ÖPPENKLASS

1:a Sonja Salomonsson med Håll Fast Almadin, 2:a Marianne Johansson med Quite Runners Vinna,

3:a Bengt Magnusson med Quite Runners Silla

 

vet

VETERANKLASS

1:a Pernilla Hägglöf med Puma, 2:a Kristina Pettersson med Toffedreams Fake London,

3:a Annica Widlund med Maya

Grattis!

Ilmapallot9

Resultatlista KM 2018

Startnr Hund Klass Förare Station 1 Station 2 Station 3 Station 4 Station 5 Summa Placering
                     
2 Gillie UKL Annica Widlund 0 17 0 0 20 37 6
3 Ryegate´s   You Had Me At Hello UKL Annica   Wehinger Redlund 17 18 16 18 3 72 2
4 Quietrunners   Dixie UKL Veronica   Johansson 11 18 18 19 15 81 1
5 Gingercake   Black And Shining UKL Pernilla   Utengen 13 19 0 13 19 64 5
6 Quietrunners   Ezzie UKL Marianne   Johansson 12 16 19 0 20 67 4
7 Decorous   Twinkling Twister UKL Ewa   Haag 0 18 16 17 19 70 3
8 Skeppartorps   Hope For The Future UKL Jessica   Holmström 0 0 0 0 0 0 Struken
                     
9 Gingercake   Rocking All The Way NKL Thomas   Pettersson 18 17 0 11 11 57 5
10 Dallaz NKL Roger   Hedström 16 17 9 15 19 76 1
11 Focus NKL Lena   Haag 0 0 0 0 0 0 Struken
12 Ginger   Cake Rosepepper Romance NKL Pernilla   Utengen 16 17 10 0 19 62 4
13 Håll   Fast Ävan Zarina NKL Sonja   Salomonsson 13 18 19 16 8 74 2
14 Mahinda   Pugsley NKL Katarina   Morsk 0 18 0 10 16 44 9
15 Decorous   Fabolous Firebird NKL Birgitta   Frössander 11 15 8 0 0 34 10
16 Decorous   Shining Shelby NKL Onerva   Orsimo 14 17 0 18 20 69 3
17 Sally NKL Lena   Holmertz 0 17 4 15 14 50 7
18 Fritten NKL Carola   Steen 14 13 8 10 0 45 8
19 Quiet   Runners Bonnie NKL Siv   Löwy 15 19 19 0 0 53 6
                     
20 Ryegate´s Walk   This Way ÖKL Ewa Haag 0 18 18 18 19 73 4
21 Quiet   Runners Silla ÖKL Bengt   Magnusson 12 17 6 12 10 57 3
22 Håll   Fast Almadin ÖKL Sonja   Salomonsson 12 18 17 17 16 80 1
23 Quiet   Runners Vinna ÖKL Marianne   Johansson 12 16 14 17 17 76 2
24 Sally ÖKL Pernilla   Hägglöf 0 12 16 12 11 51 5
                     
25 Sort Guld   Princess Of Pigalle EKL Sören Svärd 14 17 18 19 17 85 1
26 Quiet   Runners Silent Pleya EKL Marianne   Johansson 0 0 0 0 0 0 Struken
                     
27 Toffedreams   Fake London VETERAN Kristina   Pettersson 19 18 6 12 15 70 2
28 Puma VETERAN Pernilla   Hägglöf 14 18 18 20 16 86 1
1 Maya Veteran Annica   Widlund 19 17 0 5 17 58 3

 

 

 

KM i Viltspår

Årets KM i viltspår gick av stapeln utanför Hallstahammar. 

Fyra ekipage deltog, varav tre stycken haft vandringsprisets hemma hos sig de senaste tre åren.
Provet gick som ett officiellt ÖKL spår och med tre förstapris var det tajt,
men tempot avgjorde och vinnare blev ingen mindre än förra årets vinnare:


Vinnare KM

Pernilla Utengen med
SE VCH NO VCH RLD N Ginger Cake Rosepepper Romance "Malva". 

 

Övriga resultat

 

Gunilla Erlandsson med
NVCH Comics Walk The Line ”Enso” 1:a pris, 2:a placering. 

Linn Aasen med
Lopplådans Näpna Nässla 1:a pris, 3:e placering 

Pernilla Utengren med
Gingercake Black And Shining ”Enya” 3:e pris, 4:e placering

 

 

Stort grattis önskar vi i Bergslagen!

Ett stort tack också till domarna Jesper Nei och Thomas Larsson som ställde upp så nära jaktsäsongen.

 

RASKAMPEN 2018

Segrare i år blev labradorerna!
Lag Sjöråets kennel

IMG_9581 1

Tätt följd av lag Mighty Ducks (Golden) och

Flatlaget på delad 2:a plats, 1poäng efter labradorerna.

På 4:e plats kom Goldenlag 2.

En trevlig dag med kluriga rutor, bra väder och härlig social samvaro!

Ser redan fram emot nästa år!

Se mer bilder från tävlingen i fotoalbumet

Fotograf: Sven-Erik Eklund

Raskampen 2018