KM 2022

 

EKL

Elit (2)

 

 

 

ÖKL

Öppen (2)

 

NKL

UKL

 

UKL

NKL

 

VETERAN

veteran (2)

 

Domarens val Ruta 1

Domarens val ruta 1 (2)

 

Domarens val Ruta 2

Domarens val ruta 2 (2)

Domarens val Ruta 3

Domarens val ruta 3 (2)

Domarens val ruta 4/5

rutans snabbaste hund

Domarens val ruta 4 o 5 rutans snabbaste hund (2)

 

GRATTIS!

 

 

RESULTATLISTAN  

Klass Nr Hund Förare R 1 R 2 R 3 R 4 R 5 Resultat Placering
UKL 7 Ryegate's Here's The Money Honey Annika Wehinger Redlund 20 19 19 10 19 87 1
UKL 5 Skeppartorps Aim For Free Pernilla Utengen 15 17 19 16 19 86 2
UKL 3 Skeppartorps Kisses For Free Annica Widlund 14 18 20 18 4 74 3
UKL 2 Kvicksans Champagne Queen Sanna Alatalo 0 19 16 18 19 72 4
UKL 1 Almanza Borsari Amarone Kristina Rosén 16 10 19 16 0 61 5
UKL 4 Quiet Runners Tetja Emma Eriksson 12 15 14 14 0 55 6
UKL 6 Dalhofs Af Harley Davidsson Kerstin Nützman DISK         0  
                     
                     
                    Placering
NKL 9 Quiet Runners Dixie Veronica Johansson 17 17 18 19 19 90 1
NKL 8 Skeppartorps Thunderstruck Michael von Buren 18 19 16 17 18 88 2
NKL 12 Decorous Distinct Disco Katarina Morsk 18 16 15 16 16 81 3
NKL 24 Lopplådans Pyssliga Pyssling Jan Lindkvist 20 20 10 14 16 80 4
NKL 16 Comics Coffe Bar Lena Holmertz 12 16 17 12 20 77 5
NKL 15 Lustans Maroon Five Therese Hedström 20 12 12 10 20 74 6
NKL 10 Black Lanza Here I Go Again Linn Aasen STRUKEN         0  
NKL 11 Flatcharm After Dark Minna o Leo Alatalo 18 0 16 10 4 48 -
NKL 13 Decorous Twinkling Twister Ewa Haag 0 19 14 18 20 71 -
NKL 17 Itans Ljuva Charmant Russel Susanna Winberg 14 20 18 0 20 72 -
NKL 18 Decorous Shining Shelby Onerva Orsimo 0 16 10 18 16 60 -
NKL 19 Ryegate's Walk The Talk Ulrika Jonsson Olofsdotter 0 15 0 8 10 33 -
NKL 20 Miss Magic's He's an Idol Tilde Udin 18 0 8 4 15 45 -
NKL 21 Håll Fast Poseidon Britt-Marie Hansson 0 16 12 12 18 58 -
NKL 22 Flatterhaft The Winner Takes It All Anette Stenström 0 14 0 10 14 38 -
NKL 23 Rygate's There Is No Substitute Mikaela Wikström 0 16 20 18 0 54 -
NKL 25 Miss Magic's Love At First Sight Linn Udin 5 0 0 14 17 36 -
NKL 26 Mirax Square the Cirkle Åse Gustavsson 0 10 0 0 0 10 -
NKL 27 Decorous Crafty Cougar  Katarina Wallin 0 0 0 0 0 0 -
                     
                     
                     
                    Placering
ÖKL 30 Decorous Fenomenal Fennel Ewa Haag 20 14 12 20 15 81 1
  32 Zebulons Inny Spent Annika Widlund 10 12 18 19 20 79 2
  33 Ryegate's Where's The Money Honey Annicka Wehinger Redlund 12 12 20 20 8 72 3
  31 Gilliam's Gold Matchless Roger Hedström 17 0 16 16 18 67 4
  29 Flatterhaft Laphroaig Ulla Pietarinen 16 14 12 14 2 58 5
  28 Quiet Runners Vinnas Saga Marianne Johansson 16 0 20 18 4 58 6
  14 Decorous Douglas Dnb Gunilla Westberg 15 0 16 18 8 57 7
  34 Ryegate's The Real Deal Maria Lilja 0 4 10 19 18 51 8
  35 Quiet Runners Essie Bengt Magnusson STRUKEN            
                    Placering
ELIT 37 Quiet Runners Vinna Marianne Johansson 15 0 18 16 20 69 1
  36 Skeppartorps Hope For The Future Jessica Holmström 18 10 20 19 0 67 2
                     
                    Placering
VET. 39 Ryegate's A True Rebel Walks Alone Annica Wehinger Redlund 12 18 17 6 12 65 1
  38 Decorous Magical Madrid Gunilla Westberg 18 0 5 0 16 39 2
                     

 

 

KM viltspårvinnare 2022

 

 

KM

Utställning 

 

Den 3:e september var det dags för Bergslagens KM utställning,
som i år 
var vid Arboga brukshundklubb. 22 hundar var anmäld och domare var
Geir 
Ove Andersen från Söklunstens kennel. Solen lyste med sin frånvaro men
vädret var ändå på vår sida, då endast lite duggregn föll under dagen.
Och en härlig och glad stämning infann sig bland både hundar och hundägare.

 

BIM BIS
Till dagens BIS valde Geir Ove EE CH SE U(U)CH Ryegate’s Walk The Talk.
BIM blev Kvicksans Bring Me Champagne.

 

image3
Duktiga Tilde deltog i barn med hund och fick fina vitsord av domaren.

Grattis till er alla och era fina flattar!

 

Stort grattis också till


KLUBBMÄSTARE
EE CH SE U(U)CH Ryegate’s Walk The Talk!

BIS - Copy


Stort tack till Geir Ove som kom till oss och dömde!

 

Tack även till Agria och Royal Canin som skänkt priser till dagen.

IMG_8964  IMG_8963

 

 

Bästa tik blev EE CH SE U(U)CH Ryegate’s Walk The Talk
2:a bästa tik blev Mirax Take A Look
3:e bästa tik blev Skeppartorps Aim For Fame
4:e bästa tik blev Kvicksans Champagne Queen
5:e bästa tik blev SE RallyCH SE VCH RLD N&F&A LD STARTKLASS
Skeppartorps Hope For The Future

Bästa hane blev Kvicksans Bring Me Champagne
2:a bästa hane blev Flatcharm After Dark
3:e bästa hane blev Caci’s Paint It Black
4:e bästa hane blev Skeppartorps Thunderstruck

 

Valpklass

Valpklass

 

Unghundsklass

Unghundsklass

 

Juniorklass

Juniorklass